Jak vybrat správný typ litých potěrů pro Vaši novou stavbu

21. 05. 2024

   Úvod

Litý potěr, známý také jako samonivelační litý potěr nebo litá podlaha, představuje v moderním stavebnictví nezbytný prvek, který slouží k vyrovnání podlahových ploch před  finálním pokládáním podlahových krytin. Představte si litý potěr jako plátno malíře – je to základ, který musí být perfektně připraven, aby zbytek vašeho díla mohl vyniknout v celé své kráse. Lité podlahy jsou ideální volbou z důvodu své efektivity, rychlosti aplikace a výsledné kvality.

 Základní rozdělení litých potěrů

Anhydritové lité potěry

Tento materiál je vyroben z anhydritového pojiva, písku a vody. Je to samonivelační litý potěr. Vytváří ideálně rovnou podkladovou plochu pod finální nášlapnou vrstvu. Litá anhydritová podlaha má vynikající tepelnou vodivost, což znamená že teplo od topného systému je rovnoměrně rozváděno po celé ploše a proto se doporučuje při realizaci podlahového topení. 

Vhodný pro všechny typy interiérových podlahových konstrukcí. Do Rodinných domů, v bytových, administrativních budovách a objektech občanské vybavenosti. Není však vhodná pro trvale vlhké prostory. 

Cementové lité potěry

Tento typ potěru se vyrábí z cementového pojiva, písku a vody.

Cementové lité podlahy se uplatňují hlavně v místech, kde není možné použít anhydritovou litou podlahu, např. z důvodu trvale vlhkého prostředí.

Cementové potěry se vyznačují vysokou pevností, odolností a jsou vhodné do bytových domů, administrativních prostor, sportovních hal, průmyslových objektů, garáží, sklepů atp. A jako podklad pod všechny typy podlahových krytin (dlažby, laminátové podlahy, dřevěné podlahy, stěrky, koberce apod.) i místech s trvalou vlhkostí.

Pěnobeton

Jeho klíčové složky zahrnují cement, vodu a technickou pěnu, která dodává materiálu jeho lehkost a porézní strukturu. Pěnobeton umožňuje snadné a rychle provedení částečné tepelné izolace, vyplnění dutin, odlehčení stropních konstrukcí při rekonstrukcích, vytvoření spádových izolačních vrstev střešních konstrukcí a vyrovnání jakéhokoliv podkladu i 

bez ohledu na velikost a rozsah nerovností nebo množství instalačních rozvodů.1. Porovnání materiálů z hlediska vlastností a použití

Při výběru správného typu litého potěru je důležité zvážit specifika vašeho projektu. 

Anhydritové potěry se hodí pro interiéry, kde je kladen důraz na rovinnost, estetiku a do míst kde je potřeba realizovat velkou plochu která má složitý tvar půdorysu. Jsou skvělou volbou pro obytné prostory s podlahovým vytápěním.

Cementové potěry nabízejí vysokou odolnost a jsou předurčeny pro místa s vysokou zátěží a tam, kde mohou být vystaveny vnějším vlivům, ale není vhodný pro použití do míst, která promrzají nebo mají složitý tvar půdorysu - kvůli vysoké tepelné roztažnosti/míře smrštění při zrání.

Pěnobeton, s jeho izolačními schopnostmi, je vhodný pro použití v podkrovích nebo rekonstrukcích, kde je potřeba lehkosti, při odlehčení stropních konstrukcí a zároveň také částečné tepelné izolace (Nedá se ale použít jako materiál přímo pod finální nášlapnou vrstvu), ale i jako dokonalý podklad pod izolaci, k vyrovnání nerovností podlahy a zalití instalačních rozvodů (el., voda, topení). 

Každý z těchto materiálů má své specifické výhody a nevýhody, a proto je volba vhodného typu potěru klíčová pro dlouhodobou funkčnost podlahy.

V závěru, při rozhodování o tom, který lítý potěr je pro vaši novou stavbu nejlepší, zvažte faktory jako jsou očekávané zatížení, typ prostředí, potřebné izolační vlastnosti. Správný výběr zajistí, že vaše podlahy budou funkční po mnoho let. S tímto vám pomůžou naši odborníci, které můžete kontaktovat zde.


2. Kritéria pro výběr správného typu litých potěrů

Při výběru správného typu litých potěrů pro vaši novou stavbu je třeba pečlivě zvážit několik klíčových kritérií, která zásadně ovlivní funkčnost a dlouhodobou udržitelnost podlahy. Je důležité zohlednit vystavení potěrů různým provozním podmínkám, jako je vlhkost, teplota či mechanické zatížení.

Co se týče zátěžových kategorií a mechanických vlastností, je důležité pochopit, jaký druh zátěže bude podlaha čelit. V komerčních prostorách, jako jsou nákupní centra nebo sklady, kde je vysoký pohyb lidí a vozíků, je nezbytné volit potěry s vysokou pevností v tlaku. Na druhou stranu, v domácnostech, kde je zátěž relativně nižší, může být dostačující méně robustní řešení.

Kompatibilita s podlahovým vytápěním je dalším rozhodujícím kritériem. Ne všechny typy potěrů jsou vhodné pro kombinaci s vytápěním. Je potřebné vybrat takový materiál, který umožňuje efektivní přenos tepla a zároveň se nedeformuje či nepraská pod vlivem teplotních změn.

Ve výběru správného typu litých potěrů je klíčové najít rovnováhu mezi počátečními náklady a dlouhodobou udržitelností tak, aby splněny byly všechny potřeby konkrétního projektu.

 

3. Podrobný pohled na jednotlivé typy potěrů

Při výběru správného typu potěru pro vaši novou stavbu je klíčové zvážit specifika jednotlivých materiálů, jejich výhody a potenciální nevýhody. 

Anhydritový potěr je oblíbený pro jeho schopnost vytvářet velmi hladké a rovné povrchy. Představte si hladinu klidného jezera – takový může být výsledný povrch anhydritového potěru. Tento materiál je ideální pro použití s podlahovým vytápěním, neboť dokáže teplo distribuovat rovnoměrně a efektivně. Anhydrit rychle tuhne a umožňuje rychlejší pokračování ve stavebních pracích. Na druhou stranu, jeho použití v mokrých prostorách, jako jsou koupelny nebo prádelny, se nedoporučuje kvůli nižší odolnosti vůči vlhkosti.

Cementový potěr se pyšní vysokou odolností a mohou být použity téměř kdekoliv. Cementová vrstva chrání vaši podlahu před mechanickým poškozením a vlhkostí. Tento materiál je vhodný pro veřejné prostory a místa s vyšší zátěží.

Pěnobeton je známý svou lehkostí a částečnými izolačními schopnostmi. Jeho výhody spočívají v snadné aplikaci a schopnosti zlepšit tepelnou a zvukovou izolaci podlah tím, že dojde k zalití všech rozvodů a izolace se tak pokládá bez vyřezávání rozvodů do izolace. 

Každý z těchto materiálů má své místo v stavebnictví a výběr toho správného by měl reflektovat specifické požadavky vašeho projektu. Váš rozhodovací proces by měl zahrnovat aspekty, jako jsou očekávaná zatížení, expozice vlhkosti a termíny realizace.

4. Praktické tipy a doporučení

Jak správně připravit podklad pro lití potěru

Příprava podkladu je klíčová pro úspěch celého projektu. Ujistěte se, že je podklad rovný, suchý, čistý a případné nerovnosti a trhliny je třeba předem vyrovnat a opravit. Při lití potěru na stávající betonový podklad doporučujeme použít penetrační nátěr, který zlepší přilnavost nové vrstvy k podkladu, nebo použít separační fólii a obvodový dilatační pásek. U pěnobetonu musí být zajištěny všechny prostupy proti protečení.

Důležitost profesionální instalace a kontrolní seznam před začátkem práce

Profesionální instalace zajišťuje, že všechny technické aspekty jsou správně dodrženy, což minimalizuje riziko chyb. Vždy doporučujeme nechat si podlahu položit od A do Z. přes pokládku izolace, dilatačních pásků a separačních fólií, až po vylití potěru našimi profesionály. Jedině takhle si můžeme pohlídat celý proces a dohlédnout na nejvyšší možnou kvalitu

Možnosti finální úpravy povrchu

Finální úprava povrchu zahrnuje broušení, které odstraní lehké nerovnosti a tzv. šlem, a připraví tak povrch na další kroky, jako penetrování, nivelování, nebo rovnou na pokládku požadované krytiny. 

5. Časté chyby a jak se jim vyhnout

Nejčastější problémy při výběru a aplikaci litých potěrů

Mezi běžné chyby patří nedostatečné vyrovnání podkladu, použití nevhodného typu potěru pro specifické podmínky prostředí, například potěr nevhodný pro vysokou vlhkost nebo nesprávné množství materiálu (podklad), což může vést k nedostatečné tloušťce nalité vrstvy.

S tímhle si ale vy nemusíte lámat hlavu, stačí když se ozvete prostřednictvím kontaktů v horní části webu, jednomu z našich odborníků s jakoukoliv otázkou, a oni už vás navedou na správnou cestu :).

6. Závěr

Shrnuto a podtrženo, důležité je věnovat zvýšenou pozornost přípravě, volbě materiálů a profesionální instalaci litých potěrů. Správný výběr nejen zvýší spokojenost s finálním projektem, ale také prodlouží životnost a funkčnost podlahové konstrukce.

7. kontaktujte nás

Zvažujete-li litý potěr pro Vaši novou stavbu, neváhejte se obrátit na naše odborníky pro konzultace, kteří vám pomohou s výběrem ideálního řešení pro vaše konkrétní potřeby. Kontaktovat nás můžete i pomocí poptávkového formuláře, ve spodní části stránky zde. Pro další informace navštivte naše webové stránky.Jak vybrat správný typ litých potěrů pro Vaši novou stavbu
Modul: Blog